Amnon Darsa připravil vynikající semináře

V první řadě gratulujeme našim studentům v Praze a v Brně k úspěšnému získání technického stupně P1 a P2. GIT Amnon Darsa jim ho nedal zadarmo. Šéf instruktor přes testování z Global Instructor Teamu poslední lednový víkend otestoval osmdesát studentů krav maga z české pobočky mezinárodní organizace International Krav Maga Federation. Nejpočetnější skupinu tvořili absolventi prvního semestru, kteří s krav maga začali po loňských prázdninách. Stejně velkou radost jako oni, mají i jejich instruktoři, protože studenti zkoušku P1 složili všichni. Že tomu tak čas od času nebylo, můžou někteří vyprávět.

Amnonův program v Česku ale začal už před víkendem celodenním instruktorským tréninkem, na který přijeli zástupci všech IKMF klubů z republiky. V holešovické tělocvičnšě tak byli instuktoři z Ostravy, Brna, Hradce Králové, Mělníka, Říčan a z Prahy. Darsa se soustředil především na sebeobranné techniky proti noži.Tato oblíbená zbraň je nejčastějším nástrojem při napadení a bohužel i nejčastěji zastoupená ve statistikách vražd.

V sobotu Izraelec, druhý nejvýše postavený instruktor v IKMF, vedl seminář Home Invasion, první svého druhu v Česku. V tělocvičně brněnského kampusu, kde trénují členové klubu Krav Maga Brno pod vedením Romana Musila (G3), se sešlo kolem 70 převážně mladých lidí. Byli mezi nimi jak studenti krav maga tak lidé, kteří se chtěli naučit účinně bránit při přepadení doma.

Amnon Darsa jim ukázal několik technik, poukázal na několik předmětů, které má každá domácnost a můžou skvěle sloužit k sebeobraně. Možná to bude znít úsměvně, ale například štětiny koštěte v agresorově obličeji nejenže ho nepotěší, ale navíc dají napadenému člověku několik cenných vteřin, které můžou rozhodnout o jeho dalším životě.

Účastníci semináře se také naučili správně využívat židli k sebeobraně, rychlé vstávání jak ze sedu, tak z lehu nebo techniky krav maga s tyčí. Na závěr několikahodinového semináře si všichni prezentované drily vyzkoušeli ve stresu. Tam se teprve lámal chleba, jak kdo dával pozor a vnímal instruktora.

V neděli Amnon vedl druhý seminář, tentokrát v Praze, zaměřený na „špinavě techniky“ v boji jeden na jednoho. Volně navazoval na seminář s Haimem Sassonem. Jeho kolega Expert 4 Darsa ukázal spoustu triků, jak rychle vyřešit problém s útočníkem, který má zkušenosti z bojových sportů, například z kickboxu. Výhodou krav maga je, že nerespektuje žádná pravidla a k ochraně zdraví a života je nařízeno použít cokoliv.

Že seminář s Amnonem nebude žádná selanka napověděl hned úvod, kdy se všichni museli obléct do chráničů. Od začátku se bojovalo v rukavicích, s holeněmi na nohou. Amnon také představil několik pokročilejších technik, k nimž se studenti – pokud u krav maga vydrží – dostanou ve vyšších stupních. Velmi pozitivní bylo, že čím víc času uplynulo, tím se stupňovalo nasazení účastníků.

Oba lednové semináře s Amnonem Darsou se zařadily mezi nejlepší akce, které česká pobočka International Krav Maga Federation pořadá.