Avi Moyal: Česko má ve světě krav maga skvělou pověst

V polovině března přijel poprvé do Česka prezident International Krav Maga Federation a hlavní instruktor master Avi Moyal. Strávil u nás tři dny, dva v Praze, jeden v Ostravě. Až se nechce věřit, že tu byl jen na prodloužený víkend, kolik toho stihnul.

V pátek bezprostředně poté, co přistál na ruzyňském letišti se odebral do jedné z pražských tělocvičen, aby zde vedl instruktorský trénink zaměřený především na techniky z technických stupňů G1 a G2. S potěšením konstatoval, že úroveň českých instruktorů IKMF je velmi dobrá. „Máte ve světě skvělou pověst,“ řekl jim Avi.

Ještě ten den večer usedl do vlaku a vyrazil směrem do Ostravy, kde ho v sobotu čekaly desítky studentů ze všech koutů země. Nejprve dopoledne otestoval studenty na technické stupně P1, P2 a P3. Byla pro ně čest, že jejich úroveň otestovat nejvyšší představitel naší federace a podle toho se také snažili. Zde jsou postřehy instruktora Pierra Beneše, který Aviho překládal.

Je sobota 17. března, 8:45 ráno. Nacházíme se v tělocvičně, bývalé sokolovně na Fügnerově ulici v Ostravě. Studentů krav magy je tu kolem padesátky a všichni netrpělivě očekávají pokyny testujícího Aviho Moyala, prezidenta IKMF. Dnes bude testovat stupně P1-P3 a volí k tomu netradiční metodu, protože začíná nejpokročilejším stupněm, tedy P3. Cca po dvou hodinách je hotovo, ale výsledky si Avi nechává pro sebe, vyhlašovat se bude až po následujících testech na úrovně P1-P2. Také zde volí netradiční postup – v jedné řadě cvičí kandidáti na P1 a v druhé zároveň na P2. Nutno říct, že z časového hlediska se jedná o efektivní způsob, a tak vše běží podle časového harmonogramu.

Vrcholem cvičení/testování je stresová hra napadení obránce v kruhu v různé vzdálenosti stojícími útočníky, kde se hodnotí zejména pochopení základních principů krav magy. V půldruhé je hotovo a je čas rozdat diplomy a shrnout dnešní výsledky. Na úrovni P3 prošla půlka studentů, ve zbytku byla úspěšnost téměř stoprocentní. Avi i studenti děkují instruktorovi Dušanovi Vavrečkovi a je čas se přesunout na další místo činu.

V bývalém objektu kasáren, kde sídlí i oddělení městské policie, okupujeme opuštěnou budovu, která dobře poslouží našemu tématu, tedy CQB – semináři pro boj v uzavřených prostorách. V první části cvičení pilují studenti předváděné jednotlivé techniky se zbraní i beze zbraně, ke slovu přijde i 360ka v modifikované verzi. Přecházení rohů, vcházení do místnosti a z ní, kontrola prostor a podobné taktiky, s nožem, pistolí, samopalem i bez. Po důkladném drilu chce Avi navodit stres a únavu jakou zažívají SWAT jednotky či její jednotliví příslušníci a ordinuje účastníkům malé kardio a posilko – pětkrát oběhnout budovu, pětkrát vyběhnout na její horní patro, dole udělat pětinásobnou sérii sedlehů a angličáků značného množství. Padesátka účastníků se válí v prachu a potu a poté následuje hromadný slowfight. Teprve pak po kratinké přestávce na rozmístění instruktorů v ochranných oblecích jakožto skrytých útočníků po budově vrcholí CQB seminář.

Každý z obránců prochází jednotlivé místnosti v jednom patře a je napadán ozbrojenými útočníky.

Když mají všichni svoji misi splněnou, doplňuje Avi seminář ještě technikami s tématikou „rukojmí“ a po čtyřech hodinách je po všem. Ještě společné foto, předání diplomů za účast a frčíme na ostravské hlavní nádraží.

V neděli ráno se před tělocvičnou ZŠ Chelčického v Praze na Žižkově sešlo osm instruktorů, aby je Avi otestoval na technický stupeň G2. Všichni absolvovali instruktorský kurz v létě a na zkoušky se už těšili. První část více než tříhodinového testu se skládala z technik, druhá byla čistě combatová zakončená full contact combatem v helmách a chráničích. „Je vidět, že jste tvrdě trénovali, protože jste všichni uspěli,“ pochválil je Avi a těm se viditelně ulevilo.

Po obědě se do tělocvičny nahrnulo přes devadesát studentů krav maga, aby se zúčastnili semináře zaměřeného na ochranu třetí osoby – VIP Protection. Avi Moyal jim předal své letité zkušenosti z armády, výcviku různých policejních jednotek po světě, ale především z praxe osobního strážce mnoha významných a slavných lidí. Za všechny jmenujme Michaela Jacksona nebo Madonnu, když byli na návštěvě v Izraeli.

Účastníci semináře se seznámili a vyzkoušeli si obranné techniky proti napadení nožem, pistolí, ale i holou rukou. Ověřili si, jak obtížné může být chránit dalšího člověka, především, když je kolem kupa dalších. Zjistili ovšem, že díky technikám krav maga to není nemožné.

Na závěr Aviho návštěvy v Česku se sešel s většinou instruktorů tuzemské pobočky IKMF, aby se s nimi seznámil, společně povečeřeli a připili si na zdraví. Povyprávěl jim o historii federaci, jeho pohledu na současný vývoj a představil jim vize do dalších let. „Lidi, které vidíte kolem sebe, jsou vaše rodina. Když budete potřebovat pomoc, hledejte ji mezi instruktory krav maga. A naopak, když za vámi přijde kolega s prosbou o pomoc, vyhovte mu,“ řekl Avi Moyal. „Slibuji, že se do České republiky brzy vrátím,“ slíbil prezident a hlavní instruktor IKMF před odletem.

 

Text: Pavel Eichler, Pierre Beneš