Krav Maga Combat kurz v Holandsku

Reportáž z Krav Maga Combat kurzu v Holandsku

Krav Maga Combat Instructor Course, který se konal v polovině května v Holandsku, představoval pět velmi náročných dní, které se dají přirovnat pouze k závěru instruktorskému kurzu tohoto izraelského sebeobranného systému. První combat kurz pod hlavičkou největší světové organizace krav maga IKMF vedl v Česku velmi známý Izraelec Tamir Gilad, držitel technického stupně Expert 4 a absolvoval jsem ho spolu s 12 Holanďany jako jediný Čech. Na několik dní se tam zdržel i prezident české pobočky IKMF Michal Otipka.

Naši fyzičku, technickou dovednost a bojové nasazení Tamir Gilad otestoval hned první den. Den začal tříkilometrovým během s časovým limitem 12 minut, poté následoval sprint na tři sta metrů s limitem 65 vteřin a poslední část úvodní prověrky patřila přítahům, tricepsovým klikům, dřepům a nesměly chybět lehsedy. Kdo si myslel, že tím má splněno, hluboce se mýlil.
Každé ráno se zátěž stupňovala, izraelský instruktor vždy naordinoval větší a větší pekla. Úměrně s tím se měnila i moje snídaně. Jestli jsme si první den dal čtyři tousty se šunkou, sýrem a vejcem, croissant namazaným čokoládou, poslední den jsem posnídal jen bilý jogurt a dva krajíce s plátkem šunky.

Tamir Gilad do ranního fitness přidával stále více drilů na překonávání grogy situace. Do výklusů a sprintování zařazoval několikaminutové kombinace kopů a úderů nejdřív do odražečů, potom slowfight s partnerem a na závěr boj s několika ozbrojenými i neozbrojenými útočníky. Pro představu, jak náročný byl jeden z posledních dnů. Scenář: výklus 1 kilometr, sprint další kilometr, rychle si obléct ochrannou vestu, chrániče holení, helmu a rukavice a dvouminutový boj s dvěma protivníky. Pak další kilometrový sprint, tentokrát už s chrániči, dolů směla jen helma a rukavice a znovu boj a takto ještě dvakrát. Na konci jsme tedy měli v nohách pět kilometrů a osm minut fullcontactu jeden proti dvěma. Nikdo nesměl vzdát a také nevzdal.

Po dopoledním pekle byla hodinová pauza na oběd a načerpání sil a odpoledne patřila trénování špinavých technik. Naučili jsme se údery a kopy z otočky, háky přes hlavu po naznačení takedownu nebo překvapivě měnit rytmus a na poslední chvíli ztočit směry úderu a kopů. Žádná z těchto technik nemůže stát sama o sobě, ale v kombinaci s tradičnímí údery a kopy soupeře zaskočí a dávají velkou výhodu.

Co jsme se naučili, Tamir prověřil poslední den. Závěrečný test trval pět hodin s několika desetiminutovými pauzami. Až na finální fullcontact fight jsme pracovali ve skupinách minimálně po čtyřech, neustále se bránili útokům ozbrojeným i neozbrojeným útočníkům. Tak náročný test se samozřejmě neobešel bez zranění, naštěstí se ale nikomu nestalo nic vážného a všichni jsme kurz dokončili. S mnoha modřinami, šrámy, naraženými kostmi, v horším případě nataženími svaly, ale to k takovému kurzu pro instruktory krav maga patří.

Krav Maga Combat Instructor Course byl jeden z nejsilnejších zážitků v mém životě. Objevil jsem díky němu v sobě sílu a odhodlání, o kterém jsem jsem do té doby snil. Během těch pěti dnů velmi intenzivního a kontaktního tréninku jsem se utkal s několika zkušenějšími, těžšími, většími protivníky a se všemi jsem obstál. Naučil jsem se pracovat s frustrací, odhodláním a grogy situací v tvrdém boji. Teprve tam jsem plně pochopil, jak velký rozdíl je umět techniky a používat je v boji.

Pavel Eichler, Civilian & Combat Instructor IKMF