Krav maga pro děti

Krav maga je moderní sebeobrana vhodná i pro děti

Krav maga. Dvě exoticky znějící slova, za nimiž se skrývá nejučinnější sebeobranný bojový systém na světě. Je postavený na instinktu napadeného a tvrdých protiútocích především na vitální body. Tento sebeobranný systém vznikl v Izraeli, Vyvinul ho emigrant z Československa Imi Lichtenfeld, původně pouze pro armádu, později také pro policii a civilní sektor. Před několika lety Izraelci modifikovali krav magu také pro děti. V Česku se krav maga učí přibližně 10 let.

Před šikanou nelze zavírat oči, nejde o obyčejnou klukovinu, jak se někdy chybně říká. Není v pořádku, že děti chodí domů pravidelně s modřinami, bojí se kolektivu. Šikana stále více fyzicky a psychicky ohrožuje čím dál tím víc dětí. Je nesmírně důležité ji řešit, ale především umět jí předcházet. Krav maga pro děti dává školákům takový nástroj, aby se mohli bránit, ale také aby se šikaně uměli vyhnout.

Izraelská sebeobrana všem studentům bez rozdílu věku zvedá sebevědomí, zvyšuje fyzickou kondici, má pozitivní vliv na psychiku a v neposlední řadě rozvíjí motorické schopnosti dětí, flexibilitu a rovnováhu. Krav maga je jedinečný sebeobranný systém, který děti naučí nejen se ubránit v nebezpečných situacích, ale také se jim vyhnout a deeaskolovat konflikt, aby
nedošlo k fyzické konfrontaci.

Oproti tréninkům dospělých se dětské hodiny liší délkou, konceptem, tempem a agresivitou, neliší se ovšem nasazením. Děti všechny sebeobranné techniky cvičí hrou, neučí se nikoho bít, ale osvojují si pouze sebeobranu s důrazem na rychlou reakci a ještě rychlejší útěk.

Sebeobranné techniky jsou založeny na reflexivních reakcích, které jsou posunuty do takzvaného principu 200 procent obrany. To znamená, že napadený člověk například úder mířící mu do obličeje nejen blokuje rukou, ale ve stejném okamžiku i uhýbá tělem z dráhy útočníkovy ruky. A zatímco dospělí se uči, že musí útočníka zranit, aby nepokračoval v útoku, dětem se vštěpuje, aby co nejrychleji vzaly nohy na ramena.

Kouzlo krav magy spočívá v jednoduchosti a sofistikovanosti. Na rozdíl od karate se nemusí učit složité sestavy, jejichž nezvládnutí je automaticky vyřazuje z kolektivu. Ne každé dítě je založením sportovec a automaticky vítěz, tedy trenérův oblíbenec. V krav maze vítězí každý, kdo se chce hýbat a něco se naučit. Tím krav maga dává dětem pocit výjimečnosti.

Text: Pavel Eichler, instruktor IKMF ČR
www.kravmaga.cz