Operace Izrael – Rok poté – Rozhovor s Honzou Kolářem

Rozhovor

Honzu Koláře jistě všichni znáte z pořadu Operace Izrael, kterou jsme připravili ve spolupráci s internetovou televizí Stream.cz. Policista Honza společně s herečkou a moderátorkou Nikitou a pilotem Jirkou byli vybráni v tvrdé selekci a posláni na nejtvrdší vojenský výcvik do Izraele. Honza jako jediný z českých zástupců vydržel až do konce a úspěšně dokončil celý výcvik.

Honzu Krav maga zaujala natolik, že se rozhodl letos zúčastnit instruktorského kurzu, aby mohl Krav magu i vyučovat. Stejně jako v Izraeli, tak i v Praze kurz úspěšně dokončil a tak se na něho můžete těšit (především v Berouně) v roli instruktora.

Honza byl tak hodný a poskytl nám rozhovor, ve kterém se dozvíte například, jak vzpomíná na Operaci Izrael, něco o jeho profesi či sportovních úspěších, ale třeba i to, kam k němu můžete chodit do tříd.

 
 
Ahoj Honzo, mohl by ses našim studentům nejprve představit?

Ahoj, jmenuji se Honza Kolář, je mi 29 let, bydlím v Berouně, sloužím u policie a jsem ve služebním poměru zařazen jako policejní potápěč.

Co tě vedlo k tomu stát se policistou?

Jako mladý kluk jsem měl nejoblíbenější filmy Policejní akademii a Byl jednou jeden polda, takže volba byla jasná. Samozřejmě jsem si představoval, jak budu prosazovat zákon a pomáhat ostatním.

Jako policista pracuješ jen jako potápěč nebo i aktivně „bojuješ se zločinem v ulicích“? Setkáváš se při své práci tváří tvář se zločinci a krimínálníky?

Ulici už mám za sebou, prošel jsem si přímým výkonem na ulici, od dávání pokut, až po chytání a zatýkání pachatelů. Poté jsem si i zažil povinnosti dozorčí služby, kdy máš na starosti celý okrsek a všechna města v něm. Nyní se věnuji potápění a výcvikům s tím spojených.

Takže jako policista toho máš za sebou opravdu hodně. Když se teď zaměříme na pořad Operace Izrael, které ses zhruba před rokem zúčastnil, o co vlastně šlo, jak na ni vzpomínáš?

Jednalo se o jeden z nejtěžších military výcviků na světě. Výcvik trval 10 dní a byl o to těžší, jelikož se konal zrovna v době raketových útoků na Izrael. Učili jsme se zde vojenskou verzi Krav Magy, přesně tak jak se to učí IDF a jejich speciální jednotky.

Proč si se vůbec do Operace přihlásil? Jaká byla tvoje motivace?

Jestli si vzpomínáš na dva americké seriály Fight Quest a Human Weapon, kde dva bojovníci cestují po celém světě a trénují různá bojová umění. Vždy se mi nejvíce líbily záběry z Izraele, kde mi Krav Maga přišla jako nejúčinnější spojení reality a boje. Když přišla tahle nabídka, neváhal jsem a přihlásil jsem se.

Co tam bylo pro tebe nejtěžší – fyzicky i psychicky?

Nejtěžší byla adaptace na tamní podmínky, ten zlom, kdy nás klasicky testovali dle tabulek a najednou zlom a chtěli po nás různé úkoly, které už prostě nenatrénuješ, třeba plazení v horkém písku. Psychicky jsi byl v tenzi neustále, už jen to, že nad hlavami nám občas proletěla raketa z Gazy a dále, že jsi měl zodpovědnost za sebe, nezranit se, včasně se hydratovat, a za ostatní, to znamená plnit všechny úkoly a nebýt poslední.

Jak bys srovnal výcvik PČR/AČR a právě výcvik v Izraeli?

Co se týče výcviku AČR, nemohu soudit, ale předpokládám, že výběrové řízení ke speciálním silám 601. v Prostějově a k bývalému SOG bude velice podobné, jen bez toho horka, písku a moře. Co se týče výcviku k policii, tak vyjma speciálních jednotek, elitních složek na ochranu ústavních činitelů a prezidenta není náročnost na takové výši. Ale abych to upřesnil, výcvik v Izraeli, byl dle instruktora spojení výběrového řízení k Mosadu, Shayetet 13, IDF, Delta force a SAS, takže si můžeš představit, co se snažili do těch 10-ti dnů nacpat.

Vím o tobě, že jsi i úspěšný sportovec. Kromě Krav magy jsi úspěšný i na jiných sportovních polích. Pověz nám něco o tvé sportovní kariéře a úspěších?

Já na soutěžení nikdy moc nebyl, ale věnuji se od mládí bojovým uměním, začal jsem s Karate jako skoro každý kluk, pak jsem přešel na Kung-Fu, Capoeiru, Parkour a nakonec jsem dlouho zůstal u fullkontaktních disciplín K1 a Muay Thai, kde jsem si účinnost svých technik ověřoval v ringu.

Co ty a Krav maga nyní, rok po Operaci Izrael?

Nyní rok po Warrior Questu jsem se zaměřil na intenzivní studium civilní sekce Krav Magy pro širokou veřejnost a koncem tohoto léta jsem studium úspěšně dokončil instruktorskými zkouškami a otevírám zimní semestr zde v Berouně.

Co tě vedlo k rozhodnutí Krav magu učit?

Civilní sekce Krav magy je sebeobranný systém určený pro lidi, kteří nemají čas se denně několik hodin věnovat bojové a fyzické přípravě. Je to systém, kde za poměrně krátkou dobu naučíš lidi se efektivně bránit a je určený pro lidi, kteří sedí celý den v kanceláři, za pásem, jezdí autem nebo pro ženy, děti, handicapované. To je na tomto systému nejuniverzálnější a myslím si, že v dnešní agresivní době je potřeba lidi v tomto směru vzdělávat a motivovat, aby se starali o prevenci a bezpečí své osoby a svých blízkých.

Teď si představ, že by k tobě chtěl začít na hodiny Krav magy chodit nějaký úplný začátečník, který o systému Krav maga neví vůbec nic a není si jistý, jestli je takové cvičení právě pro něj vhodné. Kdo se může přihlásit a jak by si shrnul důvody, proč by měl s Krav magou začít? Co je potřeba na tréninky za vybavení?

Naučím Vás rozpoznávat nebezpečné situace a preventivně se konfliktům vyhnout. Pokud nějaká situace, kdy je člověk napaden jedním nebo více útočníky nastane, tak jí co nejrychleji a nejúčinněji vyřešit a dostat se domů v pořádku a ve zdraví. Stejně tak platí, pokud útočník bude ozbrojen, bude mít u sebe nůž nebo bude v situaci, kdy bude muset bránit někoho ze své rodiny.

Přihlásit se může každý od 18-ti let, požadavkem je mít čistý výpis z rejstříku trestů a potvrzení od lékaře. Pro samotnou výuku bude potřebovat oblečení, ve kterém se cítí pohodlně, boty, chránič zubů a suspenzor. Takže počáteční investice, aby mohl začít cvičit je minimální?

Být členem naší federace (IKMF) s sebou potom přináší i další výhody. V rámci české sekce IKMF (www.kravmaga.cz) se může v průběhu roku zúčastnit různých tematických seminářů jako je boj s nožem, boj v baru, tramvaji, v autě, s dlouhou puškou a může se účastnit i dalších několikadenních akcí jako je Urban combat, Winter camp, Summer camp. Díky celosvětové federaci IKMF k nám do Čech jezdí kvalitní instruktoři z celého světa, např. instruktor francouzské cizinecké legie a navíc jako student se může těchto akcí zúčastnit se slevou.

kolar