KRAV MAGA Seminář obrany proti noži – Koncept Žďár

 
V návaznosti na nedávnou tragickou událost ve Žďáru nad Sázavou, kdy psychicky narušená žena napadla ve škole nožem několik studentů, z nichž mladý chlapec útok nepřežil, pořádala v neděli 25.1.2015 česká pobočka IKMF v Ostravě seminář Obrany proti noži – Koncept Žďár.
 
Dokud se to nestane vám nebo někomu z vašich blízkých, je to jen zpráva v novinách. Co když ale zrovna Vy budete mít tu smůlu, že potkáte psychopata s nožem, který se bez jakéhokoliv důvodu rozhodne vám ublížit? V takovém okamžiku je těžké předpokládat, co se dotyčnému honí v hlavě a jak vážně svůj útok myslí. Můžete doufat, že vás taková situace nepotká. Nebo se na ni připravit a nejhoršímu předejít.
 
Instruktorem, který přijal pozvání a seminář v Ostravě vedl, byl jeden z nejpovolanějších a největších odborníků v oblasti sebeobrany, Mgr. Tomáš Martinovský. Jeden z nejlepších instruktorů KRAV MAGA v ČR na úrovni Expert 1, což ho řadí do úzké elitní skupiny. Své bohaté zkušenosti z bojových umění využívá i ve své profesní kariéře.
 
Seminář byl zaměřen na obrany proti brutálním a nečekaným útokům nožem. Během 3 hodin ukázal základní techniky a principy, jak se nejen bránit a jak konfliktu předcházet, ale i jak se mu případně úplně vyhnout. Ve chvíli, kdy tato možnost není, například bráníte někoho dalšího, svoje dítě nebo kamaráda, musíte využít všech prostředků k odražení útoku a úniku z nebezpečné situace.
 
„Útoky nožem jsou jedny z nejnebezpečnějších vůbec, ale někdy právě jeden správný pohyb nebo nastavení tašky jako štítu může zachránit život. Pokud se chcete vydat na pomoc napadenému, využijte židli, nebo jiný předmět, abyste od útočníka dokázali držet odstup. Když po ruce nemáte nic použitelného, snažte se útočníka odkopat a mířit na nejcitlivější místa i do obličeje. Na krátkou vzdálenost, kdy už nezbývá než se bránit holýma rukama je potřeba za každou cenu útočníkovu ruku zablokovat a zabránit zběsilému bodání s fatálními následky i za cenu téměř jistých ale zato méně nebezpečných zranění na předloktí a rukou. Tyto techniky se naši studenti učí už od prvních lekcí.“ říká Tomáš Martinovský.
 
Seminář byl určen pro širokou veřejnost a byl zdarma. Mezi 60ti účastníky byli muži i ženy, sportovci a vyznavači bojových umění i laici bez zkušeností se sebeobranou. Hlavně ale lidé, kteří slouží veřejnosti a jsou tak různým útokům vystaveni s větším rizikem, jako učitelé, úředníci, zdravotníci nebo strážníci.
 
Z důvodu velkého zájmu IKMF CZ stejný seminář opakoval 21.2. v Olomouci.
 
Systém KRAV MAGA vytvořil po druhé světové válce armádní instruktor z Bratislavy Imrich Lichtenfeld. Později vypracoval i civilní verzi. Je zaměřený na boj zblízka a co nejúčinnější řešení útoku. Základním pravidlem je ale konfliktům předcházet, nebo se jim vyhnout. Studenti se učí bránit jednoduše, ale o to důrazněji. KRAV MAGA vychází z instinktivních reakcí a postupy si lze snadno pamatovat. Učí obraně v každé situaci za použití všech prostředků včetně kopů pod pás nebo útoku na oči.
„Po celé České Republice právě probíhá nábor pro začátečníky i pokročilé studenty. Přihlásit se může opravdu každý, nezáleží na předchozích zkušenostech ani aktuální fyzické kondici, tu si spousta studentů vybuduje právě až během základního kurzu“ říká Ing. Michal Otipka, vrchní instruktor a prezident české pobočky IKMF, který se zároveň ujal vedení olomouckého semináře.